Wanny SPA są mini-basenami, w których funkcją podstawową jest hydromasaż, jednak możliwość poruszania się w wodzie, ze względu na objętość wanny, jest mocno ograniczona. Wanna SPA posiada specjalnie profilowaną nieckę, najczęściej zrobioną z warstwowych tworzyw kompozytowych, przy czym wierzchnią warstwę stanowi tworzywo akrylowe. Niecka wanny SPA jest profilowana tak, aby zapewnić wygodną pozycję siedzącą, siedząco-leżącą lub nawet leżącą, oczywiście w zależności od modelu i producenta. Oprócz dobrze anatomicznie wyprofilowanej niecki, drugim ważnym elementem wanny SPA jest system hydromasażu. Wanny SPA mogą być zabudowywane i aranżowane w różny sposób, zagłębiane całkowicie, częściowo itp. Można je zaplanować, podobnie jak baseny, wewnątrz i na zewnątrz budynków.
W takiej wannie woda po kąpieli "zostaje", jak w basenie, gdyż wanna jest urządzeniem samowystarczalny, jeśli chodzi o utrzymanie temperatury i filtracji. Posiada ona kontroler sterujący funkcjami oraz własny system filtracyjny, umieszczony na jednej ze ścian na wyciągnięcie ręki użytkownika. Woda w takiej wannie pozostaje bez wymiany przez około 3 miesiące. Jedyną czynnością serwisową jest utrzymanie stanu pH i poziomu dezynfekanta. Największą zaletą takiego urządzenia jest jego kompaktowa budowa, pozwalająca na użytkowanie go w dowolnych miejscach.
Ze względu na swoje przeznaczenie, wanny do użytku publicznego muszą być wyposażone w rynnę przelewową i zbiornik wyrównawczy. Taki system filtracji jest wydajniejszy i stosuje się go wszędzie tam, gdzie spodziewane jest częste i intensywne użytkowanie. Wanny SPA do użytku publicznego mają oddzielny system filtracji, często z automatyką dozowania chemii. Jeśli chodzi o hydromasaż, to często mają identyczne stanowiska z pojedynczymi lub kilkoma dyszami, ale strumień wody jest w nich mocniejszy. Ze względu na większą ilość miejsca, można się w nich przesuwać, aby strumień wody trafił w wybrane miejsce. Publiczne wanny SPA są sterowane automatycznie lub z pomieszczeń ratowników tak, aby przypadkowe osoby nie miały możliwości manipulacji przy cyklach masażu.
Urządzenia takie, zwane często "jacuzzi", są powszechnie spotykane w łazienkach. Ze względu jednak na fizyczne ograniczenia i cechy budowy, nie mogą być uważane za profesjonalne. Wynika to z kilku cech: